Ars Tattoo - Sklep ze sprzętem i akcesoriami do tatuażu

0 PLN

Aktualności

Wszystko o igłach i kartridżach do tatuażu 🧐 Rodzaje, rozmiary, średnice

Wszystko o igłach i kartridżach do tatuażu 🧐 Rodzaje, rozmiary, średnice

Wszystko co powinieneś wiedzieć o igłach i kartridżach do tatuażu

Igły do tatuażu to jedne z najważniejszych narzędzi w pracy każdego tatuażysty. To właśnie igła pozwala tatuatorowi na wprowadzenie tuszu do skóry i stworzenie trwałego dzieła. Dlatego też, wybór odpowiednich igieł jest kluczowy dla jakości wykonanego tatuażu oraz dla bezpieczeństwa klientów.

W dzisiejszych czasach na rynku istnieje wiele różnych rodzajów igieł do tatuażu, różniących się od siebie średnicą, długością ostrza, konfiguracją, a także jakością. Wybór odpowiednich igieł może być trudny, szczególnie dla początkujących tatuatorów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tatuażem.

W tym artykule omówimy dokładnie wszystkie aspekty igieł do tatuażu, aby pomóc w wyborze najlepszych igieł do indywidualnych potrzeb i stylu tatuażu. Przedstawimy różne, najpopularniejsze, rodzaje igieł oraz ich zastosowanie, a także omówimy czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze igieł, takie jak konfiguracja i rozmiar igły, średnica igieł oraz marka. Dzięki temu artykułowi, każdy tatuażysta będzie miał wiedzę potrzebną do wyboru najlepszych igieł do swojej pracy, co ostatecznie przyczyni się do osiągnięcia lepszych wyników i zadowolenia klientów.

Igły klasyczne i kartridże

Igły do tatuażu można podzielić na dwie kategorie:

 • Igły klasyczne to ostrza przylutowane do drutów z oczkiem. Wykorzystywane są w maszynkach cewkowych i niektórych maszynkach rotacyjnych.
 • Igły typu kartridż (igły modułowe) potocznie nazywane kartridżami. Kartridże zbudowane są z igły, trzpienia, elastycznej sylikonowej membrany, pełniącej też funkcję uszczelki i zatyczki. Całość zamknięta jest w obudowie z twardego tworzywa medycznego. Kartridże to wygodne i higieniczne rozwiązanie, w szczególności dla osób początkujących, ponieważ w szybki i łatwy sposób wymienić można cały kartridż, a nie tylko igłę. Wkładasz w gryf, przekręcasz i gotowe. Kartridży używa się tylko w klasycznych maszynkach rotacyjnych i penach.

Profesjonalne igły wykonane są z odpornej na korozję i twardej stali chirurgicznej (316) i pakowane pojedynczo, w szczelnie zamknięte i sterylne blistry.

igły do tatuażu klasycznekartridże do tatuażu

Konfiguracje igieł

Igły do tatuażu występują w różnych konfiguracjach. Dobiera się je w zależności od stylu tatuażu, preferencji artysty oraz rodzaju skóry, na której będzie wykonywany tatuaż. Ostrza mogą być zlutowane w różnych ułożeniach, dlatego głównym podziałem igieł do tatuowania jest podział według konfiguracji ostrz (typ igły). W pierwszej kolejności musisz zdecydować, czy potrzebujesz igieł do konturów, wypełnień, czy cieni. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych konfiguracji igieł:

 • RL (Round Liner) - Igły lutowane w kółko, służące do tatuowania konturów.
 • HRL (Hollow Round Liner) - Igły lutowane w kółko, z pozostawioną pustą przestrzenią w środku, dla polepszenia pobierania tuszu. Igły służące do tatuowania konturów.
 • RS (Round Shader) - Igły lutowane w kółko ale o szerszym rozstawieniu ostrzy. Igły do wypełnień i cieniowania
 • M1 (Magnum 1) - Nazywane również MG (Magnum), igły lutowane w dwóch rzędach, służą do cieniowania i wypełniania.
 • M2 (Magnum 2) - Igły lutowane w dwóch rzędach, ciaśniej niż M1, służą do wypełniania.
 • RM (Round Magnum) - Nazywane również SEM (Soft Edge Magnum), M1C (Magnum 1 Curved) lub CM (Curved Magnum) igły lutowane w dwóch rzędach ale w łuku. Igły świetne do cieniowania ponieważ nie zostawiają ciemnych linii na krawędziach (Soft Edge).
 • F (Flat) - Igły lutowane w jednym rzędzie. Igły do cieniowania.

Czasami można spotkać w sprzedaży igły o oznaczeniu TL, Tight Liner, bardzo ciasno zlutowane konturówki lub na przykład TRL, czyli Turbo Round Linery, bardzo ciasno zlutowane konturówki lub konturówki z cofniętą środkową igłą.

Za pomocą filtrów, w łatwy sposób znajdziesz w naszym sklepie, interesującą Cię konfigurację igły. Na przykład wszystkie kartridże RL.

Konfiguracje igieł do tatuażu

igły do tatuażu RLigły do tatuażu RSigły do tatuażu M1igły do tatuażu M1C

kartridże do tatuażu RLkartridże do tatuażu RSkartridże do tatuażu M1kartridże do tatuażu M1C

Rozmiary igieł

Jak już wybierzesz konfiguracje igły, musisz zdecydować się na jej rozmiar, czyli wybrać ile będzie miała zlutowanych ostrzy. Rozmiary igieł zaczynają się już od 1 ostrza (1RL) a sięgają nawet do 49 ostrzy w jednej igle, np. w kartridżach Sirius Ultime Power Magnum. Zazwyczaj rozmiary zwiększają się o dwa numery, czyli 1, 3, 5, 7, 9, 11 itd. Tutaj zasada jest prosta im mniej ostrzy, tym przy Round Linerach, kontur będzie cieńszy a przy Magnumach wypełniana lub cieniowana będzie mniejsza powierzchnia skóry.

Teraz możesz już z grubsza określić jakiej igły będziesz potrzebować. Na przykład, do konturu 3RL, do wypełniania 9M1 (9MG) a do cieniowania 11RM (SEM/CM/M1C).

W naszym sklepie przy użyciu odpowiedniego filtra w łatwy sposób znajdziesz interesujący Cię rozmiar igły. Na przykład kartridże 3 RL.

Średnice ostrzy

Mając już wybrany rodzaj i rozmiar igły, możesz wybrać jej średnicę, a dokładniej średnicę pojedynczego ostrza w zlutowanej igle. Najbardziej popularne średnice to:

 • 0.25 mm (08).
 • 0.30 mm (10).
 • 0.35 mm (12).
 • 0.40 mm (14).

Średnice ostrzy poniżej 0.35 często nazywane są bugpinami.

Jako osoba początkująca, możesz przetestować każdą z nich albo na początku pozostać przy standardowej średnicy 0.35 mm. Dzięki różnym średnicom, tatuator ma możliwość na jeszcze lepsze dopasowanie igieł do swoich potrzeb. Na przykład 5RL 0.35 mm będzie grubsza niż 5RL 0.30 a 7RL 0.25 będzie miała średnicę pomiędzy 5RL 0.30 a 0.35.

Jak już zapoznałeś się z pojęciem średnicy ostrza, możesz jeszcze szczegółowiej określić jakiej igły potrzebujesz. Na przykład będzie to 3HRL 0.30.

Używając odpowiedniego filtra, szybko znajdziesz w naszym sklepie interesujące Cię igły. Na przykład kartridże 3 RL, 0.25.

Średnice igieł do tatuażu

Długość ostrzy

Następnym parametrem jaki trzeba znać i podawany jest na opakowaniach igieł to długość ostrza, tzw. taper czyli stożek.. Długości ostrza z którymi na pewno się spotkasz to:

 • Short Taper (ST) - Igły z krótkim ostrzem.
 • Medium Taper (MT) - Igły ze średnim ostrzem.
 • Long Taper (LT) - Igły z długim ostrzem.
 • Extra Long Taper (XLT) - Igły z bardzo długim ostrzem.
 • Textured (T) - To nie długość ale cecha która czasami się pojawia. Igły z teksturowanymi ostrzami mają porowatą powierzchnię ostrza zwiększającą ilość pobieranego tuszu.

Długie ostrze łatwiej wbija się w skórę. Zostawia mniejszy ale bardziej precyzyjny i widoczny punkt. Krótkie ostrze pozostawia delikatniejszy, lekko rozmyty ślad. Różni producenci stosują różna długość w milimetrach, jeden producent w Long Taper może zastosować długość ostrza 2 mm, a drugi 3.5. Można uznać za regułę, że w igłach do konturu (RL) nie stosuję się krótkich i średnich ostrzy, które stosowane są tylko w magnumach. Dlatego, większość tatuatorów nie przywiązuje wagi do tego parametru, zdając się na producenta igieł. Pozostali szukają ostrzy, które najbardziej im odpowiadają.

Długość ostrzy igieł do tatuażu

Znając te wszystkie parametry, dokładnie określisz rodzaj igieł, które musisz kupić lub już masz. Na opakowaniu będą one opisane mniej więcej tak 0.30/3HRL/LT, ewentualnie 10/3HRL/LT. Na etykiecie igieł będzie wyglądać to tak:

Długość ostrzy igieł do tatuażu

Rodzaje membran w kartridżach

Następną ważną rzeczą na którą warto zwrócić uwagę to rodzaj membrany zastosowany w kartridżach, których będziesz używać. Tylko pełna membrana, bez żadnych otworów, zapewniać będzie 100% ochrony przed zalaniem maszynki tuszem i krwią wciągniętym przez kartridż. Lepiej więc wybierać kartridże z pełną membraną takie jak Sirius Ultime. Dodatkowo membrany magą mieć różne twardości, co także będzie wpływać na pracę kartridży. Tutaj preferencje tatuatorów są różne, jedni wolą miękki membrany w konturówkach i magnumach, inni twarde. Drudzy wolą twarde membrany w konturówkach a miękki w magnumach itd.

budowa kartridża do tatuażubudowa kartridża do tatuażubudowa kartridża do tatuażu

Inne spotykane cechy kartridży

Producenci igieł nieustannie dążą do stworzenia jak najlepszego produktu, spełniającego oczekiwania najbardziej wymagających tatuatorów. Dlatego cały czas ulepszają budowę kartridży i poprawiają ich parametry. Na przykład producent kartridży Sirius Ultime położył duży nacisk na jak najlepszym ustabilizowaniu igły, przez zastosowanie dodatkowej stabilizacji wewnątrz kartridży i idealnie dopasowane igły do dziobów. Inny producent igieł Cheyenne, zastosował w swoich kartridżach (Capillary) dodatkowe rowki wewnątrz końcówki dzioba, dzięki którym do kartridża zaciągane jest więcej tuszu. Dodatkowe rowki poprawiają także przepływ tuszu (tzw. flow). Inni producenci stosują też dodatkowe otworki w końcówkach, które mają za zadanie poprawienia przepływu tuszu.

Podsumowanie

Igły do tatuażu są niezbędnym elementem każdego tatuażysty i wybór odpowiednich igieł może mieć znaczący wpływ na jakość wykonanego tatuażu. Warto zwrócić uwagę na takie czynniki jak średnica i długość ostrza, konfiguracje igieł oraz markę, aby wybrać igły, które będą najlepiej odpowiadać indywidualnym potrzebom i stylowi tatuażu. Pamiętaj także o tym, że wybierając igły do tatuażu, nie powinniśmy oszczędzać na jakości, ponieważ niska jakość igieł może prowadzić do komplikacji i infekcji. Za jedne z najlepszych marek oferujących wysokiej jakości igły uznawane są Sirius Ultime, Sirius Ultime Power Magnum, Sirius, Cheyenne, EZ Tattoo czy Gladius.

W naszej ofercie znajdziesz pełną rozmiarówkę igieł i kartridży, które będą Ci potrzebne do rozpoczęcia przygody z tatuażem i dalszej profesjonalnej pracy jako tatuator.

Teraz kartridże Sirius Ultime kupisz ze zniżką -10%. Podczas składania zamówienia użyj kodu: SIRIUSULT10

igły do tatuażukartridże do tatuażkartridże do tatuażu power magnumkartridże do tatuażu